Jak vybrat motorku na enduro?

Láká vás vyzkoušet soutěž enduro, a to dokonce tak, že jste ochotni utratit peníze za stroj, který vám to umožní? Pokud ano, čtěte dále a dozvíte se jak si vybrat vhodnou motorku, která vás nezklame a pomůže vám začít.

Základním požadavkem u motorek určených k soutěžení v disciplíně enduro je výdrž. Tento sport je vytrvalostní soutěž a jeho úkolem je prověřit tyto schopnosti jak u jezdce, tak i u stroje, na kterém sedí. Motorky enduro si pro začátek rozdělíme do dvou kategorií. Tu první představují sportovní endura, která jsou určena pro závodění například při motoskijöringu a uvidíte je i na Šestidenní motocyklové soutěži. Další kategorií jsou tzv. cestovní endura. S těmito stroji se však do opravdového terénu příliš nepodíváte, neboť na to nejsou technicky zcela způsobilá, za což může především velká hmotnost a vysoké těžiště. Jsou vhodná spíše na dlouhé trasy po komunikacích a pro začátečníky.

Pokud se rozhodnete motorku enduro zakoupit a bude to vaše první vážnější střetnutí s motocyklem, měli byste si do začátku vybrat slabší stroj o obsahu okolo 500 ccm (u cestovních i více), pokud tedy nechcete přijít k vážnějším úrazům.

Motocykly pro enduro vyrábí rakouská KTM, která patří mezi přední značky. Další možností jsou například španělské GAS GAS, nebo známé japonské značky jako Honda, Suzuki, Kawasaki či Yamaha. Velmi oblíbené jsou i endura BMW.