Soutěže v enduru

Jednoznačným vrcholem všeho dění okolo endura je soutěž Mezinárodní motocyklová šestidenní, anglicky International Six Days Enduro. Tento závod, kterému se také říká motocyklová olympiáda, se pořádá již od roku 1913 pravidelně na začátku podzimu.

Šestidenní vznikla navazujíc na tradici britské soutěže Six Days Trial pořádané od roku 1903. Popud ke vzniku této události dala Mezinárodní federace motocyklistů neboli FIM. Ačkoli soutěž byla plánována jako mezinárodní, v prvním ročníku se jí účastnily především týmy z Velké Británie a několik Francouzů. Další ročník se však, kvůli válce, uskutečnil až v roce 1920. Ještě jedna přestávka následovala, opět ze stejného důvodu, v letech 1940-1946.

Jádrem celé soutěže je boj o Světovou trofej, která nahradila Mezinárodní trofej udělovanou do roku 1969. Do té doby mohli jezdci soutěžit pouze na strojích domácí výroby. Držitel této trofeje je zároveň držitelem titulu Mistr světa.

Další soutěž, o Stříbrnou vázu, se začala jezdit v roce 1924 a získala si velkou popularitu díky tomu, že jezdci mohli startovat na jakýchkoli motocyklech, nejen domácích. Tato soutěž však ustoupila poněkud do pozadí poté, co se v roce 1970 změnila pravidla soutěže hlavní. Nakonec byla Stříbrná váza zcela nahrazena Světovou trofejí juniorů, a to v roce 1985. Tento závod je určen pro jezdce do 23 let. Od roku 2007 je v programu již dokonce i Pohár žen.

Kromě zmíněných trofejí jsou rozdělovány také mnohé medaile individuálním jezdcům, a to stříbrné, zlaté a bronzové. V posledním ročníku, v roce 2009, kdy se soutěž konala v Portugalsku, získala Světovou trofej i ženskou trofej Francie a Světovou trofej juniorů vyhrálo Španělsko.