Jak začít

Chcete do svého života vnést více adrenalinu a divoké akce, a tak jste se rozhodli, že právě jeden závody enduro jsou pro vás to pravé? Tento sport však patří mezi nejnáročnější motoristické disciplíny, a pokud jej chcete zvládnout, budete potřebovat mnoho vůle, síly a vytrvalosti. Vždyť samotný název enduro pochází z anglického slova endurance neboli výdrž.

Závody enduro se jezdí na speciálních motocyklech po přírodním, a často velmi drsném, terénu. Obvykle je povrch trati písčitý nebo hlinitopísčitý. Vaším úkolem je projet tuto náročnou trasu a každý její úsek zvládnout ve stanoveném čase. Pokud to nedokážete, dostáváte trestné minuty. Dále jsou tu měřené úseky, které je potřeba zvládnout maximální možnou rychlostí. Po světě, i v České republice, se koná množství soutěží, o těch nejvýznamnějších z nich se něco dozvíte na těchto stránkách.

A jak tedy začít pokud vás tento sport láká? Nejlépe je vyzkoušet nejdříve štěstí na závodech jednotlivců, kde stačí zaplatit startovné a jet. Další možností je nejdříve nasbírat zkušenosti na enduru podobných závodech tzv. Cross Country, na mnoha z nich mohou startovat i amatérští jezdci bez licence. Jednou z takových soutěží je například Shell Adventure Cup pořádaná u nás, která je součástí Mistrovství České republiky.

Pokud byste se chtěli enduru věnovat vážněji i potom, co byste vyzkoušeli několik amatérských soutěží, budete potřebovat licenci pro Přebor ČR. Tu vydává Autoklub ČR a podmínky získání najdete na webových stránkách této organizace. Další možností je pořízení motokrosové licence, kterou lze uplatnit i na enduro, přičemž Národní licence B na rok stojí 1000,-Kč.

Ať už se rozhodnete věnovat se tomuto obtížnému sportu vážněji, nebo jen v rámci koníčku, přejeme vám úspěchy a co nejméně zranění.